Tijdens de Open Monumenten Dag zijn er om 11.00, 12.00, 13.00 en 15.00 uur gratis rondleidingen door de Schouwburg. Entree zijde Beursstraat!
De rondleidingen worden verzorgd door onze stadsprogrammeur Daniëlla van der Stelt.
Op de hoek van de Beursstraat en het Stationsplein stond eind 19e eeuw de eerste gasfabriek van Hengelo. Deze werd in 1865 gebouwd, tegelijk met het eerste station van Hengelo.
In 1905 verhuisde de gasfabriek van Oostrom-Meijes naar de Twekkelerweg. Het terrein kwam daardoor leeg te staan. De grote zaal van het tegenoverliggende Beursgebouw was inmiddels te klein geworden. Ook was het gebouw aan het begin van de 20e eeuw niet meer zo mooi en indrukwekkend als vroeger.
De gemeente besloot daarom op de plek van de voormalige gasfabriek een nieuw Concertgebouw te bouwen. Het gebouw werd in 1914 geopend met de opera Carmen van de Franse componist Georges Bizet.
Tijdens de bombardementen van 6 en 7 oktober 1944 raakte het Concertgebouw zwaar beschadigd. Pas in 1953 en 1954 werd het gebouw grondig hersteld.
In 1997 sloot het Concertgebouw definitief zijn deuren. In 2001 werd het vervangen door een nieuw theater, ontworpen door architect Jan Hoogstad. Het huidige gebouw is een opvallend voorbeeld van de zogenoemde Post 65-architectuur, een bouwstijl uit de periode 1965-1990.